„Érik a szőlő…” Szüreti táncmulatság az óvodában
„Érik a szőlő, hajlik a vessző…” zengett óvodásaink csengő hangjától a kedvenc szüreti ének. Idei évben is megrendezésre került az őszi szüreti táncmulatság óvodánkban, melyet a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes néptáncoktatója tartott a gyermekeknek.
A mulatság különleges élményt nyújtott, hiszen a gyerekek nemcsak nézőként, hanem aktív résztvevőként is bekapcsolódtak a programba. Néptánc bemutatót láthattak, majd maguk is megtanulhattak néhány lépést, amit nagy lelkesedéssel, jókedvvel gyakoroltak. A tánc mellett viseletbemutató is volt, ahol hagyományos magyar női és férfi népviselettel ismerkedhettek meg. A táncmulatság vidám hangulatban telt, minden gyermek nagyon jól érezte magát.
Látogatás a Mesemúzeumba
Szeptemberben a nagycsoportos gyermekekkel ellátogattunk a Döbrentei útra, a Mesemúzeumba. Izgatottan várták a nagycsoportosok az alkalmat. Külön busszal utaztunk, így már az utazás is élmény volt. Útközben a buszról mutattam a gyerekeknek Pest látnivalóit (Városliget, Keleti Pályaudvar, megáradt Duna).
A Mesemúzeumban töltött idő nagyon tartalmasan telt. Az óvodások négy termet jártak be, amikben a mesehősök hét próbáját kellett kiállniuk. Az első teremben a Grimm mesékkel ismerkedtek meg (a mesék történetét sorba kellett rendezni), a második teremben egy mesébe kukkanthattak be, ami árnyjátékként volt levetítve.
A harmadik teremben az érzékszervekre ható feladatokat kellett teljesítenie a gyerekeknek, majd egy várba felsétálhattak, ami átvezette őket az utolsó terembe. Az utolsó állomáson a hétfejű sárkányt kellett legyőzniük, majd a próbák végeztével mesebeli hősök bőrébe bújhattak óvodásaink, mesehősként ülhettek a trónra.
Mihály-napi vásár
Igyekszünk a magyar népi hagyományokat megélni az óvodában, így a Mihály-napi vásárt is. Erre a hagyományőrző ünnepre izgatottan készültek kicsik és nagyok. A csoportok közösen, együtt készítették a vásárfiákat, ezzel is megidézve a korabeli vásári hangulatot. A portékákat alkudozással, jóízű beszélgetések közepette lehetett megvásárolni. A fizetőeszközök: kacsintás, tapsolás, ugrás, pörgés, ölelés. A leányok, a szülők és a gyülekezetünk nagymamái által megvarrt, kékfestő szoknyába bújtak, a fiúk ünneplőbe öltöztek.
Az örömteli délelőttöt versekkel, dalokkal, mondókákkal, kikiáltókkal gazdagították.
Népi kiállítás
Idén, a Mihály-napi hagyományokhoz kapcsolódva, terveztünk egy kis népi kiállítást. Célunk volt, hogy a vidám vásári forgatag megélése mellett, a korabeli népi kultúra kellékeibe, tárgyaiba, viseleteibe is bepillantást nyerhessenek ne csak a gyermekek, hanem a családok is. Sok emlékezésre, vagy épp rácsodálkozásra indító eszköz került bemutatásra a látogatók örömére, a babakocsitól kezdve a rokkán át a különféle konyhai alkalmatosságokig, szőttesekig, szerszámokig. Az érdeklődők köréből több felajánlás is érkezett a jövőre nézve, így ez az esemény is hagyománnyá nőheti ki magát óvodánk életében.
Látogatás a Juhos utcai Idősek Otthonában
Október elején látogatást tettünk a közeli idősek otthonában. Vidám őszi dalokat, verseket és Istenről, Jézusról szóló dicséreteket vittünk ajándékba az időseknek. Nem mentünk üres kézzel, igés kártyákkal is kedveskedtünk, amit meglepetésként vittünk magunkkal. Öröm volt a szívünkben látni arcukon a boldogságot, meghatottságot.
Református, gyülekezeti óvodaként fontosnak érezzük a szépkorúakkal történő kapcsolat építését, az élő Ige átadását.
Kakaó Délután
Már hagyomány óvodánkban, hogy az előző évben elballagott gyerekeinket meghívjuk, visszahívjuk az óvodába egy kis élménybeszámolóra. Nagyon jó hangulat alakult ki, örömök megosztására adott alkalmat a közös októberi délután.
Jó volt látni a gyerekek izgatottságát, amikor az üzenő füzeteiket, könyveiket mutatták egymásnak, és az őket 3 évig nevelő óvó néniknek. No, persze a kakaó és a mézeskalács sem maradt el! ????
Köszönet a szülőknek, hogy elfogadták a meghívásunkat, és együtt töltötték velünk ezt a vidám alkalmat!
Szeretettel várjuk a kedves családokat legközelebb is óvodánkba!
Barka-park:
Egy borús csütörtöki délelőttön egy rövid időre, néhány háziállat költözött az óvoda udvarára, a Barka-park lakói közül. A kecskéket, birkákat, nyulakat egy karámban helyezte el a gazdájuk az óvoda udvarának közepén. A gyerekek ugyanúgy használhatták az óvoda kertjét, játékelemeit, mint minden másik napon, de közben 10-12 fős csoportokban be lehetett menni az állatok közé. A birkák, kecskék békésen legelésztek, amíg a kicsik simogatták őket, a nyuszik néha megpihentek és meg lehetett őket érinteni, néha pedig ugrálva szaladgáltak a gyerekek között. Jó volt látni, ahogy a hangosabb, vehemensebb gyerekek is, az állatok közelében lelassultak, óvatosan, figyelmesen közelítették meg a barátságos jószágokat. Olyan sok tapasztalatot gyűjthettek észrevétlen is a gyerekek, amit ez a kis történet jól szemléltet: Kiscsoportosaink ültek az ebédlőasztalnál a háziállatok látogatása után, egy kisfiú éppen megette a levesét, pont jelentkezni akart, hogy kérjen még ételt, amikor elkezdte vizsgálni az ujjait, kezét, pár másodperc múlva nagy örömmel felkiáltott: Nézd! Nyuszifül! Pont, mint a nyuszinak a kertben!
Látogatás a Farkas-erdőben
Egy meleg októberi napon az iskolába készülő nagycsoportosokkal ellátogattunk az újpesti Farkas-erdőbe. Tömegközlekedési eszközökkel utaztunk, így gyakorolhattuk a közösségi közlekedés szabályait, a gyerekek érdeklődve, figyelmesen nézelődtek a buszon, örömmel osztották meg egymással, ha ismerős helyet láttak. Az erdőbe érve elolvastuk a kihelyezett táblákat, a természetben helyes viselkedés szabályairól, megfigyeltük a Farkas-erdő térképét. Az ősz még alig mutatta meg igazi arcát az erdőben, a fák levelei még zöldek voltak, alig volt idei avar az ösvényeken, de gombákkal, termésekkel már találkoztunk. Megvizsgáltuk a lombhullató és az örökzöld fák leveleit, és csendben, osonva megközelítettük a mókusok etetőhelyét is. Most csak madarakat láttunk, de megfigyelhettük az állatok búvóhelyét, és talán legközelebb összefutunk valamelyik erdőlakóval is.